Hvar - lawendowa wyspa na Adriatyku

Hvar z pięknymi krajobrazami, krystalicznie czystą wodą, słonecznym, łagodnym klimatem oferuje wszystko, czego potrzeba na wymarzone  wakacje.

Na wyspie, która ma 10 km szerokości i 60 km długości żyje tylko około 11 000 mieszkańców, Głównym miastem wyspy jest Hvar z 3000 mieszkańców.

 Zapach rozmarynu i lawendy

 Kto przybywa na Hvar jest zauroczony tamtejszą naturą – cała wyspa pachnie tak, jakby się było w sklepie zielarskim. Ze wszystkich stron unosi się zapach rozmarynu, lawendy, oregano, lubczyku, anyżu i kopru połączonego z aromatem drzewek piniowych i specyficznym zapachem gorących skał wapiennych. Nie dziwi więc nikogo, że wyspa jest jednym z największych obszarów, na którym uprawia się lawendę i rozmaryn. Także drzewa oliwne i winorośla rosną na tym terenie wyśmienicie. Kto ma ochotę, może zakupić tutaj olej tłoczony na zimno, który niczym  nie ustępuje temu włoskiemu.

Dla przybywających na Hvar liczy się również możliwość plażowania. Hvar oferuje przepiękne plaże i krystalicznie czystą wodę. Są tutaj zarówno piękne piaszczyste plaże, idealne do wypoczynku i opalania, jak również skaliste i żwirowe, które stwarzają idealne warunki do nurkowania. Nawet bez profesjonalnego sprzętu można obserwować tutaj ośmiornice i większe ryby. Szczególnie dla dzieci to świetna zabawa i atrakcja!

 

Świeże ryby z grilla

 Morze  zapewnia regularną dostawę świeżutkich ryb do okolicznych restauracji. Przyprawione lokalnymi ziołami smakują wprost wyśmienicie.  Ryby i owoce morza z grilla, spaghetti z owocami morza i krewetki to klasyki kuchni dalmatyńskiej, przygotowywane w wielu restauracjach na wyspie. Hvar to wyspa na Adriatyku z największą liczbą godzin słońca, a więc nie dziwi fakt, że wina z tej wyspy są uważane za jedne z najlepszych w Chorwacji, a może nawet na całym wybrzeżu  Morza Śródziemnego. W szczególności Plavac mali jest doceniany przez koneserów.

 Aby dotrzeć na Hvar można polecieć do Splitu a następnie promem lub motorówką do celu. Wyspę najlepiej zwiedzać samochodem, który można również wypożyczyć na miejscu. Aby spędzić niezapomniane wakacje na Hvarze najwygodniej jest zarezerwować dom lub apartament wakacyjny i cieszyć się nieograniczoną swobodą.

 

Wszystkie domy i apartamenty w Chorwacji: //www.interhome.pl/chorwacja/