Najpiękniejsze trasy rowerowe we Włoszech

Włochy to oprócz wyśmienitej kuchni również obłędnie piękna przyroda, którą można odkryć na rowerze. Na północy kraju na miłośników dwóch kółek czekają wspaniałe górskie panoramy. Na rowerze można też zobaczyć malownicze włoskie jeziora lub podziwiać idylliczne piękno Toskanii! Do tego dochodzi oczywiście przepiękne wybrzeże Morza Śródziemnego, które rozciąga się niemal na cały kraj. 10 najpiękniejszych tras rowerowych we Włoszech prowadzi przez Riwierę Kwiatów w Ligurii, aż po czubek buta w południowych Włoszech i na wspaniałą wyspę Sycylię. Wiele tras to fantastyczne ścieżki rowerowe, które zostały zbudowane na dawnych liniach kolejowych, dzięki czemu zapewniają wyjątkowe wrażenia z jazdy pośród malowniczych krajobrazów. Rowerem przez Dolomity

Ścieżka rowerowa o włoskiej nazwie La lunga via delle Dolomiti prowadzi przez malownicze góry Dolomitów. Główna ścieżka prowadzi dawną linią kolejową z Toblach do Calalzo. Dotrzecie głęboko w alpejski krajobraz – będzie tutaj wiele powodów do zachwytów nad pięknem otaczającego Was krajobrazu. Ścieżka rowerowa w Dolomitach obejmuje również wiele mniejszych bocznych tras, które łączą jedną malowniczą wioskę z drugą. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych ścieżek rowerowych we Włoszech.


Rowerem przez wspaniały alpejski krajobraz

Na dwóch kółkach przez przełęcz Brenner do Calalzo

Stosunkowo nowa trasa prowadzi przez około 200 kilometrów przez Brenner do Calalzo. 80 kilometrów tej trasy prowadzi dawną trasą kolejową. Tą ścieżka rowerową można przejechać przez fascynujący alpejski świat i podziwiać wspaniałą panoramę słynnych gór. Trasa prowadzi obok górskich grzbietów i dolin po utwardzonej i wolnej od samochodów drodze. Ten szlak rowerowy jest jedną z łatwiejszych tras alpejskich. 

Trasa rowerowa Alpe Adria

Inną bardzo znaną ścieżką rowerową wśród alpejskich krajobrazów jest trasa Alpe Adria, która prowadzi od granicy austriacko-włoskiej w Alpach do Grado nad Adriatykiem. 410 kilometrów jazdy czasem na wysokości 2400 metrów – to obietnica naprawdę fantastycznych doświadczeń i wspaniałych widoków. Dużą zaletą tej trasy jest to, że można ją dowolnie skracać. Istnieje wiele odcinków o różnej długości i możliwości dołączania lub odłączania się po drodze. Można więc znaleźć odpowiednią trasę według własnych potrzeb i możliwości.


Trasa rowerowa Alpe Adria

Trasa rowerowa wokół jeziora Lago Maggiore

Ścieżka rowerowa wokół jeziora Maggiore to niezapomniana wyprawa. Trasa okrężna ma około 190 kilometrów, prowadzi przez malownicze wioski górskie i gwarantuje wymarzone widoki. Ma też jednak kilka stromych podjazdów, co czyni ją nieco bardziej wymagającą. Jeśli nie szukacie tak dużego wyzwania, ale bardziej interesuje Was piękna przyroda, możecie po prostu przejechać różnymi wybranymi odcinkami. Możliwości jest tu wiele, ponieważ region wokół jeziora jest idealnie zaprojektowany dla rowerzystów. 

Trasy rowerowa wokół Jeziora Garda

Największe jezioro w kraju oferuje również wiele wspaniałych możliwości dla rowerzystów. Projekt Garda by Bike tworzy 140-kilometrową, ciągłą, okrężną trasę. Jest ona dobrze zagospodarowana, bezpieczna i idealnie przystosowana nawet dla rodzin.  Tutaj każdy znajdzie dla siebie odpowiednią trasę - są ścieżki dla rowerów szosowych oraz dla miłośników MTB.


Trasa rowerowa nad Jeziorem Garda

Rowerem przez Toskanię

Słynna Toskania z falistymi wzgórzami i idyllicznymi winnicami zaprasza do jazdy na rowerze i oferuje kilka możliwości. Jedną z opcji jest objazdowa trasa w pobliżu Castelfalfi, która prowadzi dobre 20 kilometrów przez idylliczny, a jednocześnie ekscytujący pagórkowaty krajobraz. Istnieją również specjalne szlaki z miasta do miasta, takie jak z Wenecji do Florencji, które przybliżają kulturową charakterystykę regionu. Dodatkowo kilka tras prowadzi wzdłuż pięknego wybrzeża Toskanii.

Destra Po w Ferrara

Trasa Destra Po biegnie przez ostatnie 100 kilometrów wzdłuż rzeki Pad w kierunku morza. Jest to jedna z najbardziej znanych ścieżek rowerowych w Europie. Ponieważ ścieżka jest utwardzona i bardzo płaska, przejazd nią jest stosunkowo łatwy. Można całkowicie skupić się na pięknym krajobrazie i wielu mijanych zabytkach, takich jak Zamek Mesola. Ta trasa najlepiej nadaje się na wiosnę lub jesień, ponieważ po drodze jest bardzo mało cienia. 


Nadmorska ścieżka rowerowa Pista Ciclabile na Riwierze Kwiatów w Ligurii

Pista Ciclabile w Ligurii biegnie wzdłuż słynnej Riwiery Kwiatów i w większości prowadzi bezpośrednio wzdłuż morza. Na długości 24 kilometrów można cieszyć się wspaniałym nadmorskim krajobrazem i  bujną roślinnością. Trasa rowerowa składa się z asfaltowej ścieżki dawnej linii kolejowej z Ospedaletti do San Lorenzo al Mare. W ten sposób zazwyczaj jedzie się wzdłuż wybrzeża bez zakłócania ruchu. Ta ścieżka rowerowa jest popularna zarówno wśród rekreacyjnych rowerzystów i rodziny jak również przez rowerzystów wyścigowych.


Bezpośrednio nad morzem: Pista Ciclabile na Riwierze Kwiatów

Wokół buta: od Otranto do Leuca

Przemierzając około 52 km dostaniecie się z nadmorskiego miasta Otranto do Leuca, a tym samym do pięty „włoskiego buta”. Jedziecie wzdłuż pięknego śródziemnomorskiego wybrzeża południowych Włoch. Będziecie mijać wiele wspaniałych punktów widokowych, ponieważ trasa biegnie  wysoko nad morzem. Jednocześnie jednak trasa jest dość łatwa do pokonania rowerem, ponieważ nie ma tu żadnych większych podjazdów. W pogodny dzień można nawet zobaczyć greckie wyspy w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie Włoch - latarni morskiej Palascìa.


Idealne miejsce na kąpiel w czasie jazdy: plaża Santa Cesarea Therme

Trasy rowerowe na Sycylii

Najlepszym sposobem na cieszenie się piękną przyrodą Sycylii jest jazda na rowerze. Na największej wyspie na Morzu Śródziemnym jest wiele popularnych tras rowerowych, z których większość prowadzi wzdłuż zapierającego dech w piersiach wybrzeża. Świetnym tego przykładem jest około 32-kilometrowa trasa z Noto do Portopalo, która wiedzie cichymi drogami obok idyllicznych sadów i wiosek rybackich. Ponadto na wschodnim wybrzeżu Sycylii znajduje się coraz więcej specjalnych tras rowerowych, które są specjalnie stworzone do jazdy na rowerze po nieczynnych liniach kolejowych i dlatego idealnie nadają się do odkrywania pięknych okolic.

Daj nam znać, jak Ci się podobał ten artykuł?

Chcesz udostępnić ten artykuł znajomym? Śmiało!

Włochy

Zakwaterowanie w regionie

Argentina
Włochy Jezioro Garda Lazise IT2806.712.4

Argentina

do 4 osób
3 liczba pokoi | 2 liczba sypialni | 1 łazienka

Allegra
Włochy Jezioro Maggiore Luino IT2085.629.1

Allegra

do 3 osób
2 liczba pokoi | 1 sypialnia | 1 łazienka

Orizzonte Holidays

Orizzonte Holidays

do 6 osób
3 liczba pokoi | 2 liczba sypialni | 2 liczba łazienek

Inspiracje

Destynacje - pomysły na ciekawy urlop

Artykuł

Jeszcze więcej pomysłów na wakacje